ITT Cannon, LLC CA3102E20-4SBF80A176A232
CA3102E20-4SBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-4SBF80A176A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-4SBF80A176A232.pdf
Availability of CA3102E20-4SBF80A176A232
QUANTITY
CA3102E20-4SBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-4SBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-4SBF80A176A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-4SBF80A176A232
Related LinksCA3102E20-4S, CA3102E20-4SBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-4SBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3102E20-4SBF80A176A232
RES SMD 5.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC CONTROLLER SYNCH 28SSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 28POS .12M datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
39000UF 16V 30X45 datasheet.pdf