ITT Cannon, LLC CA3102E20-7PF80A176
CA3102E20-7PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-7PF80A176
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-7PF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-7PF80A176
QUANTITY
CA3102E20-7PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-7PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-7PF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-7PF80A176
Related LinksCA3102E20, CA3102E20-7PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-7PF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-7PF80A176
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS R/A datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO MODULATOR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 10A TO-247 datasheet.pdf
UNPRINT MARKER LABEL 2500 PIECE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 84PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 540MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 4X1 YLW DIFF datasheet.pdf