ITT Cannon, LLC CA3102E20-7SWF80
CA3102E20-7SWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-7SWF80
Brief Description
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-7SWF80.pdf
Availability of CA3102E20-7SWF80
QUANTITY
CA3102E20-7SWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-7SWF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-7SWF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-7SWF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-7SWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-7SWF80 Details Description
Related parts for CA3102E20-7SWF80
RES 160 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER 48VIN 3.3VOUT 15W datasheet.pdf
IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100PS .050" SLD datasheet.pdf
RES 2.10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC UART PCI BUS OCTAL 144LQFP datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
600 PPR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A DO214AC datasheet.pdf