ITT Cannon, LLC CA3102E20-8PA206
CA3102E20-8PA206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-8PA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-8PA206.pdf
Availability of CA3102E20-8PA206
QUANTITY
CA3102E20-8PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-8PA206
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-8PA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-8PA206
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-8PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-8PA206 Details Description
Related parts for CA3102E20-8PA206
MOSFET N-CH 55V 12.9A SOT186A datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 73.6VC SMA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-262 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 70W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 35 V datasheet.pdf