ITT Cannon, LLC CA3102E20A48PA232
CA3102E20A48PA232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20A48PA232
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
CA3102E20A48PA232.pdf
Availability of CA3102E20A48PA232
QUANTITY
CA3102E20A48PA232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20A48PA232
Internal Part NumberEIS-CA3102E20A48PA232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20A48PA232
Related LinksCA3102E2, CA3102E20A48PA232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20A48PA232 Details Description
Related parts for CA3102E20A48PA232
DIODE SCHOTTKY 30V 3.5A DPAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 200X70MM 48VDC WIRE datasheet.pdf