Nichicon UKT1A102MPD1TD
UKT1A102MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKT1A102MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKT1A102MPD1TD.pdf
Availability of UKT1A102MPD1TD
QUANTITY
UKT1A102MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1A102MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKT1A102MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1A102MPD1TD
Related LinksUKT1A10, UKT1A102MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1A102MPD1TD Details Description
Related parts for UKT1A102MPD1TD
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 22PF 1A SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
11 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 28 OLIV datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM TACH 24VDC datasheet.pdf