ITT Cannon, LLC CA3102E20A9PF80
CA3102E20A9PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20A9PF80
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20A9PF80.pdf
Availability of CA3102E20A9PF80
QUANTITY
CA3102E20A9PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20A9PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E20A9PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-A9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20A9PF80
Related LinksCA3102E, CA3102E20A9PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20A9PF80 Details Description
Related parts for CA3102E20A9PF80
MINI PV 40 AU 32-36 AW-G L/P datasheet.pdf
KIT 4-40 THREADED STANDOFF 400PC datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 90FBGA datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 45V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
03P UMNL V0 PLUG HSG GREEN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf