ITT Cannon, LLC CA3102E22-14PF80A206
CA3102E22-14PF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14PF80A206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-14PF80A206.pdf
Availability of CA3102E22-14PF80A206
QUANTITY
CA3102E22-14PF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14PF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14PF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14PF80A206
Related LinksCA3102E22-, CA3102E22-14PF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14PF80A206 Details Description
Related parts for CA3102E22-14PF80A206
IC REG CHARGE PUMP INV 20MA 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.05A SSMINI-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 114W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 15C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 3M datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf