ITT Cannon, LLC CA3102E22-14SWF80
CA3102E22-14SWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14SWF80
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E22-14SWF80.pdf
Availability of CA3102E22-14SWF80
QUANTITY
CA3102E22-14SWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14SWF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14SWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14SWF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E22-14SWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14SWF80 Details Description
Related parts for CA3102E22-14SWF80
Crystal 7.3728MHz 30ppm Series 80 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf