ITT Cannon, LLC CA3102E22-14SXB
CA3102E22-14SXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14SXB
Brief Description
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E22-14SXB.pdf
Availability of CA3102E22-14SXB
QUANTITY
CA3102E22-14SXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14SXB
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14SXB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14SXB
Related LinksCA3102E, CA3102E22-14SXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14SXB Details Description
Related parts for CA3102E22-14SXB
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYL 13/16" datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 860 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf