ITT Cannon, LLC CA3102E22-19P
CA3102E22-19P picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-19P
Brief Description
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-19P.pdf
Availability of CA3102E22-19P
QUANTITY
CA3102E22-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-19P
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-19P
Related LinksCA3102, CA3102E22-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-19P Details Description
Related parts for CA3102E22-19P
RES 0.2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
REFL TAPE SSC ACRICH P7/AX3221 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR NONE datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/09/90 3.5SN BK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 4W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf