ITT Cannon, LLC CA3102E22-22PBF80-05
CA3102E22-22PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-22PBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-22PBF80-05.pdf
Availability of CA3102E22-22PBF80-05
QUANTITY
CA3102E22-22PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-22PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-22PBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-22PBF80-05
Related LinksCA3102E22-, CA3102E22-22PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-22PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E22-22PBF80-05
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CABLE ROD HANGER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf