ITT Cannon, LLC CA3102E22-2PBF80A176-05
CA3102E22-2PBF80A176-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-2PBF80A176-05
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-2PBF80A176-05.pdf
Availability of CA3102E22-2PBF80A176-05
QUANTITY
CA3102E22-2PBF80A176-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-2PBF80A176-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-2PBF80A176-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-2
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-2PBF80A176-05
Related LinksCA3102E22-2, CA3102E22-2PBF80A176-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-2PBF80A176-05 Details Description
Related parts for CA3102E22-2PBF80A176-05
DSUB 5W5 M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
M805 20C 20#20HD PIN RECP OM datasheet.pdf
470UF 6,3V 10X10X10MM 125C 1500H datasheet.pdf