ITT Cannon, LLC CA3102E24-11PB109
CA3102E24-11PB109 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-11PB109
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-11PB109.pdf
Availability of CA3102E24-11PB109
QUANTITY
CA3102E24-11PB109 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-11PB109
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-11PB109
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-11PB109
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-11PB109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-11PB109 Details Description
Related parts for CA3102E24-11PB109
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
IC BUFFER 9BIT NON-INVERT 28PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
IC TV SILICON TUNER 40HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf