ITT Cannon, LLC CA3102E24-11PBF80A176
CA3102E24-11PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-11PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-11PBF80A176.pdf
Availability of CA3102E24-11PBF80A176
QUANTITY
CA3102E24-11PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-11PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-11PBF80A176
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-11PBF80A176
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-11PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-11PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E24-11PBF80A176
TIP SOLDER FLAT 1/8" FOR PSI100 datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SPDT 8-VSP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf