ITT Cannon, LLC CA3102E24-12SB111
CA3102E24-12SB111 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-12SB111
Brief Description
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-12SB111.pdf
Availability of CA3102E24-12SB111
QUANTITY
CA3102E24-12SB111 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-12SB111
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-12SB111
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-12SB111
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-12SB111 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-12SB111 Details Description
Related parts for CA3102E24-12SB111
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TOOL BATTERY HYDRAULIC CRIMPING datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT GRN CA 0.56" datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 12MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS QF50 VERT 1.27MM datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf