ITT Cannon, LLC CA3102E24-12SBF80A176
CA3102E24-12SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-12SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-12SBF80A176.pdf
Availability of CA3102E24-12SBF80A176
QUANTITY
CA3102E24-12SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-12SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-12SBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-12SBF80A176
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-12SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-12SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E24-12SBF80A176
CAP FILM 220PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
BEZEL LARGE BK FOR JWL SERIES datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V D 6500MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf