ITT Cannon, LLC CA3102E24-28PB04
CA3102E24-28PB04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28PB04
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-28PB04.pdf
Availability of CA3102E24-28PB04
QUANTITY
CA3102E24-28PB04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28PB04
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28PB04
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28PB04
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-28PB04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28PB04 Details Description
Related parts for CA3102E24-28PB04
FUSE CERM 5A 250VAC 150VDC 5X20 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 40POS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7S 2220 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf