TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0131-12-3/6/9
44A0131-12-3/6/9 picture photo
Mfg. Part Number
44A0131-12-3/6/9
Brief Description
CABLE 3COND 12AWG MULTIPLE
Datasheet Download
44A0131-12-3/6/9.pdf
Availability of 44A0131-12-3/6/9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
44A0131-12-3/6/9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0131-12-3/6/9
Internal Part NumberEIS-44A0131-12-3/6/9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0131
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3 (1 Triad Twisted)
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.233" (5.92mm)
Shield Type-
Length-
Jacket ColorMultiple
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0131-12-3/6/9
44A0131-12-3/6/9 Details Description
Related parts for 44A0131-12-3/6/9
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
IC PSRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 4A TO220-2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf