ITT Cannon, LLC CA3102E24-28PB109A176
CA3102E24-28PB109A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28PB109A176
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-28PB109A176.pdf
Availability of CA3102E24-28PB109A176
QUANTITY
CA3102E24-28PB109A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28PB109A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28PB109A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28PB109A176
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-28PB109A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28PB109A176 Details Description
Related parts for CA3102E24-28PB109A176
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 500PF 15KV R16 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SILICON 28V HYPERABRUPT VARACTOR DIODES IC datasheet.pdf