ITT Cannon, LLC CA3102E24-28PBF80A176A232
CA3102E24-28PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28PBF80A176A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-28PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3102E24-28PBF80A176A232
QUANTITY
CA3102E24-28PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28PBF80A176A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28PBF80A176A232
Related LinksCA3102E24-28, CA3102E24-28PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3102E24-28PBF80A176A232
IC REG LDO 3.3V 3A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TOOL CRIMP KK .156" .062" TERM datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 25 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
SMT 6P6C WITH SHIELD 1 PORT datasheet.pdf
RES 3.74M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf