ITT Cannon, LLC CA3102E24-28SB04
CA3102E24-28SB04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28SB04
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-28SB04.pdf
Availability of CA3102E24-28SB04
QUANTITY
CA3102E24-28SB04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28SB04
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28SB04
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28SB04
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-28SB04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28SB04 Details Description
Related parts for CA3102E24-28SB04
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC STATIC SHFT REG 8STG 16-TSSOP datasheet.pdf
CORDSET FEMALE 12' R/A 16/3 PVC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf