GE Critical Power JAW075F1
JAW075F1 picture photo
Mfg. Part Number
JAW075F1
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 50W OUT
Datasheet Download
JAW075F1.pdf
Availability of JAW075F1
QUANTITY
JAW075F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of JAW075F1
Internal Part NumberEIS-JAW075F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JAW075F1
Related LinksJAW0, JAW075F1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
JAW075F1 Details Description
Related parts for JAW075F1
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 6WLCSP datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.2A 46.9 MOHM datasheet.pdf