ITT Cannon, LLC CA3102E24-28SB111
CA3102E24-28SB111 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28SB111
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-28SB111.pdf
Availability of CA3102E24-28SB111
QUANTITY
CA3102E24-28SB111 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28SB111
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28SB111
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28SB111
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-28SB111 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28SB111 Details Description
Related parts for CA3102E24-28SB111
SSR OCMOS FET 150MA NO 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 11POS VERT 2MM BLUE T/H datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 2.1A 6TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 6A WIRE datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
250 ULTRA-POD TAB 18-14 BR datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00051UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf