ITT Cannon, LLC CA3102E24-28SBF80A176-05
CA3102E24-28SBF80A176-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28SBF80A176-05
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-28SBF80A176-05.pdf
Availability of CA3102E24-28SBF80A176-05
QUANTITY
CA3102E24-28SBF80A176-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28SBF80A176-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28SBF80A176-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28SBF80A176-05
Related LinksCA3102E24-28, CA3102E24-28SBF80A176-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28SBF80A176-05 Details Description
Related parts for CA3102E24-28SBF80A176-05
IC VREF SHUNT ADJ 5TSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH UNIT MOM ILLUM RECT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 20SSOP datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAW FILTER RF 915MHZ SM2016-4 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 333MA 10W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 70A datasheet.pdf