ITT Cannon, LLC CA3102E24-28SBF80F0-05
CA3102E24-28SBF80F0-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28SBF80F0-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 24POS
Datasheet Download
CA3102E24-28SBF80F0-05.pdf
Availability of CA3102E24-28SBF80F0-05
QUANTITY
CA3102E24-28SBF80F0-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28SBF80F0-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28SBF80F0-05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28SBF80F0-05
Related LinksCA3102E24-2, CA3102E24-28SBF80F0-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28SBF80F0-05 Details Description
Related parts for CA3102E24-28SBF80F0-05
TVS DIODE 170VWM TO220 datasheet.pdf
CAP CER 3400PF 15KV N4700 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED AZL NEUTRAL WHITE 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLACK 100' datasheet.pdf