ITT Cannon, LLC CA3102E24-28SXBF80-05
CA3102E24-28SXBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28SXBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-28SXBF80-05.pdf
Availability of CA3102E24-28SXBF80-05
QUANTITY
CA3102E24-28SXBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28SXBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28SXBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28SXBF80-05
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-28SXBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28SXBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E24-28SXBF80-05
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC CLK DIVIDER 2 LVPECL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8TO99 datasheet.pdf