ITT Cannon, LLC CA3102E24-28SXF80A176
CA3102E24-28SXF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28SXF80A176
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-28SXF80A176.pdf
Availability of CA3102E24-28SXF80A176
QUANTITY
CA3102E24-28SXF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28SXF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28SXF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28SXF80A176
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-28SXF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28SXF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E24-28SXF80A176
IC ENCODER RGB TO NTSC 16-SOIC datasheet.pdf
122 METRAL HDR STR PF 5X6 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 42 POSITION datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf