ITT Cannon, LLC CA3102E24-28SZ
CA3102E24-28SZ picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28SZ
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-28SZ.pdf
Availability of CA3102E24-28SZ
QUANTITY
CA3102E24-28SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28SZ
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28SZ
Related LinksCA3102E, CA3102E24-28SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28SZ Details Description
Related parts for CA3102E24-28SZ
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 9MM GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf