ITT Cannon, LLC CA3102E24-6PF80
CA3102E24-6PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-6PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-6PF80.pdf
Availability of CA3102E24-6PF80
QUANTITY
CA3102E24-6PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-6PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-6PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert24-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-6PF80
Related LinksCA3102E, CA3102E24-6PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-6PF80 Details Description
Related parts for CA3102E24-6PF80
FIXED IND 1.2UH 300MA 2.4 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 40MM datasheet.pdf
40+40 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
D4N-2C32R datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf