ITT Cannon, LLC CA3102E24-7SB109
CA3102E24-7SB109 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-7SB109
Brief Description
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-7SB109.pdf
Availability of CA3102E24-7SB109
QUANTITY
CA3102E24-7SB109 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-7SB109
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-7SB109
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-7SB109
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-7SB109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-7SB109 Details Description
Related parts for CA3102E24-7SB109
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SPADE TONG FLANGED 16-14AWG datasheet.pdf
HEATSINK FOR BGAS FIN HGT .45" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
TOOL HAND FOR CHANGEABLE DIE SET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 120W datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA 2DSN datasheet.pdf