ITT Cannon, LLC CA3102E24A28PBF80
CA3102E24A28PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24A28PBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24A28PBF80.pdf
Availability of CA3102E24A28PBF80
QUANTITY
CA3102E24A28PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24A28PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E24A28PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24A28PBF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E24A28PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24A28PBF80 Details Description
Related parts for CA3102E24A28PBF80
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V Y5V 1812 datasheet.pdf
WIREWAY 3" NIPPLE 4X4" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 datasheet.pdf
HD-BNC PLUG TO HD-BNC PLUG 36" datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf