ITT Cannon, LLC CA3102E24A28SB111A176
CA3102E24A28SB111A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24A28SB111A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24A28SB111A176.pdf
Availability of CA3102E24A28SB111A176
QUANTITY
CA3102E24A28SB111A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24A28SB111A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E24A28SB111A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24A28SB111A176
Related LinksCA3102E24A, CA3102E24A28SB111A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24A28SB111A176 Details Description
Related parts for CA3102E24A28SB111A176
HARDWARE NUT 1/4 INCH datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR RSECL SIGE DF 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10.4A 8SO datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf