ITT Cannon, LLC CA3102E24A28SB111A176
CA3102E24A28SB111A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24A28SB111A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24A28SB111A176.pdf
Availability of CA3102E24A28SB111A176
QUANTITY
CA3102E24A28SB111A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24A28SB111A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E24A28SB111A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24A28SB111A176
Related LinksCA3102E24A, CA3102E24A28SB111A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24A28SB111A176 Details Description
Related parts for CA3102E24A28SB111A176
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 110POS 5ROW STR datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
NTC 1000 OHMS 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W datasheet.pdf
2200UF 25V 16X20MM 105C 3000H datasheet.pdf