ITT Cannon, LLC CA3102E28-11SXB
CA3102E28-11SXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-11SXB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-11SXB.pdf
Availability of CA3102E28-11SXB
QUANTITY
CA3102E28-11SXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-11SXB
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-11SXB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-11SXB
Related LinksCA3102E, CA3102E28-11SXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-11SXB Details Description
Related parts for CA3102E28-11SXB
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD CORE EMI H/F 4.88MM datasheet.pdf