ITT Cannon, LLC CA3102E28-12SA152A206F80
CA3102E28-12SA152A206F80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-12SA152A206F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-12SA152A206F80.pdf
Availability of CA3102E28-12SA152A206F80
QUANTITY
CA3102E28-12SA152A206F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-12SA152A206F80
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-12SA152A206F80
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-12SA152A206F80
Related LinksCA3102E28-12, CA3102E28-12SA152A206F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-12SA152A206F80 Details Description
Related parts for CA3102E28-12SA152A206F80
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MODULE VFD CHAR 1X16 32.0MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STD 3100K 12" ALUM datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 12POS SINGLE datasheet.pdf