ITT Cannon, LLC CA3102E28-12SWA206F80
CA3102E28-12SWA206F80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-12SWA206F80
Brief Description
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-12SWA206F80.pdf
Availability of CA3102E28-12SWA206F80
QUANTITY
CA3102E28-12SWA206F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-12SWA206F80
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-12SWA206F80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-12SWA206F80
Related LinksCA3102E28-, CA3102E28-12SWA206F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-12SWA206F80 Details Description
Related parts for CA3102E28-12SWA206F80
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf