ITT Cannon, LLC CA3102E28-15PA95
CA3102E28-15PA95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-15PA95
Brief Description
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-15PA95.pdf
Availability of CA3102E28-15PA95
QUANTITY
CA3102E28-15PA95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-15PA95
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-15PA95
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-15PA95
Related LinksCA3102E2, CA3102E28-15PA95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-15PA95 Details Description
Related parts for CA3102E28-15PA95
METRAL 4RX8M RA RCP STB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN PLUG datasheet.pdf
8200UF 50V 35X30 datasheet.pdf