ITT Cannon, LLC CA3102E28-15PBF80A176
CA3102E28-15PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-15PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-15PBF80A176.pdf
Availability of CA3102E28-15PBF80A176
QUANTITY
CA3102E28-15PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-15PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-15PBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-15PBF80A176
Related LinksCA3102E28-, CA3102E28-15PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-15PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E28-15PBF80A176
IC 80C51 MCU 512 RAM 44LQFP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 400A QFN SMD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULT 20-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
3/32 INCH HST BLACK (300/4 INCH/ datasheet.pdf
HDMI CONNECTION CABLE datasheet.pdf
CABLE CONVERTER 2' datasheet.pdf
CONN DSUB 62POS H.D F R/A M3 datasheet.pdf