ITT Cannon, LLC CA3102E28-15PBF80A176A232
CA3102E28-15PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-15PBF80A176A232
Brief Description
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-15PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3102E28-15PBF80A176A232
QUANTITY
CA3102E28-15PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-15PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-15PBF80A176A232
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-15PBF80A176A232
Related LinksCA3102E28-15, CA3102E28-15PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-15PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3102E28-15PBF80A176A232
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
KIT MICRO EVALUATION ADM1186-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A FMAL 2POS 1M datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 420MA 650 MOHM datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN PLUG datasheet.pdf
3 V/5 V, 16-Bit nanoDACTM D/A with 10 ppm/∑C Max On-Chip Reference in SOT-23 IC datasheet.pdf