ITT Cannon, LLC CA3102E28-15PWBF80F0-05
CA3102E28-15PWBF80F0-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-15PWBF80F0-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 35POS
Datasheet Download
CA3102E28-15PWBF80F0-05.pdf
Availability of CA3102E28-15PWBF80F0-05
QUANTITY
CA3102E28-15PWBF80F0-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-15PWBF80F0-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-15PWBF80F0-05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-15PWBF80F0-05
Related LinksCA3102E28-1, CA3102E28-15PWBF80F0-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-15PWBF80F0-05 Details Description
Related parts for CA3102E28-15PWBF80F0-05
CONN RECEPT 12POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 2512 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXING ACCESSORY FOR WW RES datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1A 3DFN datasheet.pdf