ITT Cannon, LLC CA3102E28-16P
CA3102E28-16P picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-16P
Brief Description
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-16P.pdf
Availability of CA3102E28-16P
QUANTITY
CA3102E28-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-16P
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-16P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-16P
Related LinksCA3102, CA3102E28-16P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-16P Details Description
Related parts for CA3102E28-16P
MOSFET 2P-CH 20V 4.7A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH DIP TRINARY datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEADLIGHT LED 5/35LM AA(1) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf