ITT Cannon, LLC CA3102E28-16PB-109
CA3102E28-16PB-109 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-16PB-109
Brief Description
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-16PB-109.pdf
Availability of CA3102E28-16PB-109
QUANTITY
CA3102E28-16PB-109 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-16PB-109
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-16PB-109
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-16PB-109
Related LinksCA3102E28, CA3102E28-16PB-109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-16PB-109 Details Description
Related parts for CA3102E28-16PB-109
CONN RECEPT RT ANG 50POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 0.60MA 430 MOHM datasheet.pdf
RES 500 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMZ31503 datasheet.pdf
DSUB 9 M CRIMP CLIN G ZINC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf