ITT Cannon, LLC CA3102E28-22SF80
CA3102E28-22SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-22SF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-22SF80.pdf
Availability of CA3102E28-22SF80
QUANTITY
CA3102E28-22SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-22SF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-22SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-22SF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E28-22SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-22SF80 Details Description
Related parts for CA3102E28-22SF80
CONN HEADER 6POS VERT .250 GOLD datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 58A 1800V FO-F-B datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 257-BGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK COVER GRAY datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
8843 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
1500UF 25V 15.875X38.1 85C AXI datasheet.pdf