ITT Cannon, LLC CA3102E28-5PWBF80A232
CA3102E28-5PWBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-5PWBF80A232
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-5PWBF80A232.pdf
Availability of CA3102E28-5PWBF80A232
QUANTITY
CA3102E28-5PWBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-5PWBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-5PWBF80A232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert28-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-5PWBF80A232
Related LinksCA3102E28-, CA3102E28-5PWBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-5PWBF80A232 Details Description
Related parts for CA3102E28-5PWBF80A232
VARISTOR 27V 4A 0402 datasheet.pdf
MTA CONN ASSY 28 AWG STD 20POS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 5V SAMPLING 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER STRIP 72" 24OUT 15'CORD datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 36"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC R6 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
HANDLE IV BOTTOM W/OUT OFF 1/2HP datasheet.pdf
470UF 16V 8X15MM 105C 4000H datasheet.pdf