ITT Cannon, LLC CA3102E28A51PBF80A176
CA3102E28A51PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28A51PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28A51PBF80A176.pdf
Availability of CA3102E28A51PBF80A176
QUANTITY
CA3102E28A51PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28A51PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E28A51PBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert28-A51
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28A51PBF80A176
Related LinksCA3102E28A, CA3102E28A51PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28A51PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E28A51PBF80A176
IC AMP VAR GAIN 2CHAN 28TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MINITEK HDR VER POL&LAT datasheet.pdf
RF-HDT-SJLE-G1 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB AEQ datasheet.pdf
24VDC 0.6 AMP WA PS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf