ITT Cannon, LLC CA3102E28A63S-B
CA3102E28A63S-B picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28A63S-B
Brief Description
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28A63S-B.pdf
Availability of CA3102E28A63S-B
QUANTITY
CA3102E28A63S-B Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28A63S-B
Internal Part NumberEIS-CA3102E28A63S-B
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert28-A63
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28A63S-B
Related LinksCA3102E, CA3102E28A63S-B Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28A63S-B Details Description
Related parts for CA3102E28A63S-B
RES SMD 24.3 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170POS .050 SMD datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 28PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf