ITT Cannon, LLC CA3102E32A10P12
CA3102E32A10P12 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A10P12
Brief Description
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E32A10P12.pdf
Availability of CA3102E32A10P12
QUANTITY
CA3102E32A10P12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A10P12
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A10P12
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A10P12
Related LinksCA3102E, CA3102E32A10P12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A10P12 Details Description
Related parts for CA3102E32A10P12
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 70W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf