ITT Cannon, LLC CA3102E32A47S
CA3102E32A47S picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A47S
Brief Description
CONN RCPT 47 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E32A47S.pdf
Availability of CA3102E32A47S
QUANTITY
CA3102E32A47S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A47S
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A47S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions47
Shell Size - Insert32-A47
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A47S
Related LinksCA3102, CA3102E32A47S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A47S Details Description
Related parts for CA3102E32A47S
RES SMD 34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HOUSING POS LOCK MK III 2 P BROW datasheet.pdf
OSC XO 28.6364MHZ CMOS SMD datasheet.pdf