ITT Cannon, LLC CA3102E32A55P-B-F80
CA3102E32A55P-B-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A55P-B-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E32A55P-B-F80.pdf
Availability of CA3102E32A55P-B-F80
QUANTITY
CA3102E32A55P-B-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A55P-B-F80
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A55P-B-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A55P-B-F80
Related LinksCA3102E32, CA3102E32A55P-B-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A55P-B-F80 Details Description
Related parts for CA3102E32A55P-B-F80
RES SMD 37.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 3.18MM ID 50MM L datasheet.pdf
MOSFET DRIVER DUAL HS 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES 437 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf